Ana Sayfa Editörden Https nedir ? ne işe yarar?

Https nedir ? ne işe yarar?

2694
0

İnternette gezerken dikkatinizi çekmiştir. Bazı siteleri gezerken adres çubuğunda yeşil mini bir kilit simgesi belirir. Bu simge sitenin HTTPS ile çalıştığını gösterir. Peki nedir Bu https?

HTTPS nedir ?

HyperText Transfer Protocol Secure teriminin kısaltmasıdır. Hypertext sayfadaki tüm metin ve tablolar vb. içerik demektir. Transfer Protocol ise iletişim protokolü demektir. Secure ise güvenlik anlamına gelmektedir. Bildiğimiz HTTP ve SSL/TLS protokollerinin birleşmesi ile HTTPS meydana gelmiştir. İletişimin güvenliğini arttırmak için kullanılır. (Özellikle internet banka şubeleri gibi.)

http 80. portu kullanmaktadır. https ise 443. ü portu kullanır. Man In The Middle Attack adı verilen saldırılara karşı koruma sağlar.

Https sitelerine giriş yapıldığı anlaşılabilir. Fakat https site içerisinde gezerken doldurulan formlar vb. takip edilemezler.

Https ücretli midir ?
Evet. 20 30 liradan başlayıp binlerce dolara kadar varan SSL sertifikaları vardır. En çok kullanılanı Rapid SSL dir. Ücretsiz Let’s Encrpyt sitesi ise farklı bir tercih olarak denenebilir.

Peki Https almak zor mudur ?
Web sitesini barndırdığınız hostinge SSL sertifikası da istiyorum derseniz ücreti verdikten sonra işlemleri kendileri yapmaktadır. Kod vb. bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır.

not: google https sitelere öncelik vereceğini açıklamıştı. (2016 Aralık) Bakalım Seo çalışmalarına nasıl etki edecek.

Man In The Middle Attack : Ortadaki Adam Saldırısı. Ağı dinleyip veri toplama işlemi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz