Ana Sayfa Yaşam Sevgililer Günü İpuçları: Yüzük ölçüsü nasıl alınır?

Sevgililer Günü İpuçları: Yüzük ölçüsü nasıl alınır?

15692
0
Yüzük ölçüsü nasıl alınır?
Yüzük ölçüsü nasıl alınır?

Sevgililer gününe bir aydan kısa bir süre kaldı. Sevdiğinize çok seveceği bir hediye almak istiyorsunuz. Ne alacağınıza karar veremediniz. Klasik fakat her zaman işe yarayan bir hediye önerebiliriz. Yüzük 🙂 Peki yüzük ölçüsü nasıl alınır?

Sevgililer günü hediyesi olarak Yüzük almak istiyorsunuz fakat bol mu gelecek dar mı gelecek kaygısı yaşıyorsunuz. Yüzük ölçüsünün nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız adım adım anlatalım.

Yüzük ölçüsü nasıl alınır?

Kendinize veya sevdiğinize bir Yüzük almak istediğinizde en çok düşündüğünüz konu olan yüzük ölçüsünü aşağıdaki kaleme aldığımız yöntemler ile kolayca tespit edebilirsiniz.

1. Yöntem:

Elinizde, satın alınacak Yüzüğün takılacağı parmağa uygun bir başka yüzük varsa bu yüzüğü ölçerek yüzük ölçüsünü bulmak mümkündür. Bunun için yüzük düz bir zemine yerleştirilir. Cetvel yardımıyla milimetre cinsinden içten içe çapı ölçülür. Aşağıdaki örnekteki yüzüğün içten içe çapının 17 milimetre olduğu görülmektedir. En alttaki Yüzük Ölçüm Tablosuna bakıldığında 17mm, yüzük ölçüsüne göre 14 Numaraya denk gelmektedir. Buda demek oluyor ki yüzük alırken veya internet sitelerinden yüzük siparişi verirken 14 Numara olduğunu belirtmeniz gerekir.

Yüzük çapı ölçme
Yüzük çapı ölçme

2. Yöntem:

Yüzüğün takılacağı parmağın etrafına aşağıdaki resimdeki gibi bir ip sarılır. İplerin birleştiği noktalar renkli bir kalemle işaretlenir. Daha sonra bu işaretli noktaların arasının kaç milimetre geldiği cetvelle ölçülür. Bu değer parmağınıza ait çevre uzunluk değerini verecektir. Örneğin bu değer 53 milimetre çıkmış olsun. En alttaki Yüzük Ölçüm Tablosuna bakıldığında 53 milimetre parmak (yüzük) çevre değerinin yüzük ölçüsüne göre 13 numaraya denk geldiğini göreceksiniz. Buda demek oluyor ki yüzük alırken veya internet sitelerinden yüzük siparişi verirken 13 Numara olduğunu belirtmeniz gerekir.

Yüzük için parmak çevresini ölçme
Yüzük için parmak çevresini ölçme

3. Yöntem:

Bu yöntemde bizzat kuyumcuya gidilerek profesyonel bir ölçüm yapılır. Bu yöntemin hata payı diğerlerine göre çok azdır. Kuyumcu parmağınıza tam uyan yüzüğü Malafa adlı araç yardımıyla ölçerek yüzük numaranızı çok az bir hata payıyla profesyonel bir şekilde bulur.

Yüzük ölçme aracı: Malafa
Yüzük ölçme aracı: Malafa

4. Yöntem:

Aşağıda yer alan Yüzük Ölçüm Cetveli’nin yazıcıdan çıktısını alın. (Üzerine sağ tıklayarak resmi kopyala seçeneğini seçin. Ardından kopyaladığınız resmi MS Office Word veya benzeri bir kelime işlem programına yapıştırın. Çıktı almadan önce resmin boyutlarını değiştirmemeye dikkat edin.)
2) Çıktıyı alacağınız kağıdın A4 (210 x 297 mm.) ölçülerinde olmasına dikkat edin.
3) İşaretli bölgeleri makasla dikkatlice kesin.
4) Kesme işleminden sonra numaralı taraf dışarıya gelecek şekilde, cetveli yüzük takacağınız parmağın etrafına sarın. Cetvel kağıdın çok sıkı ya da çok gevşek olmamasına dikkat edin.
5) Cetvelde çizgiye en yakın göreceğiniz sayı yüzük ölçünüzdür.

Yüzük ölçüm cetvelini word dökümanı olarak indirmek için burayı tıklayınız.

Yüzük Ölçüm Cetveli
Yüzük Ölçüm Cetveli

5. Yöntem:

Sürpriz bir hediye yüzük almak istiyorsunuz fakat elinizde herhangi örnek bir yüzük yok ise internet üzerinden yüzük satışı yapan fkgumus.com veya benzeri firmalarla telefon iletişimi kurarak sorulacak bir kaç soruya cevap verip en uygun ve doğru ölçüyü bulabilirsiniz.

Yüzük ölçüsü nasıl alınır? sorununu böylece çözmüş olacaksınız 🙂

Yüzük Ölçüm Tablosu
Yüzük Ölçüm Tablosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz