Ana Sayfa Haberler Steam sunucuları çöktü!

Steam sunucuları çöktü!

2409
0

Steam sunucularında son 24 saattir ciddi bir sıkıntı var. Sunucular çöktü, ddos atakları var muhabbeti de dönüyordu. Ama işin başka bir yönü daha ortaya çıktı.

ddos atakları internet alemi

Endonezya’nın resmi para birimi olan Endonezya Rupiah’ı (IDR)’nin çevrilmesinde oluşan bir hatadan ötürü, endonezyalı oyuncuların paraları bir anda 1000 kat değer kazandı. Örnek olarak Steam bakiyesinde 10 IDR bulunan kullanıcının bakiyesi bir anda 10000 IDR’ye kadar fırladı. Hal böyle olunca, endonezyalı arkadaşlar bir anda Market’te bulunan bütün bıçak, kasa ve pahalı silahları topladılar ve envanterlerini doldurdular. Ardından bazıları sırf geyik olsun diye bu eşyaları 0,01 gibi fiyatlardan pazara koydu.

steam sunucuları çöktü

hal böyle olunca steam durun bir güncelleme yapayım dedi herhalde.

Sene sonu indirimleri de gerçekten iyi olunca oyuncular ilk başta girememe sebebinin bu yoğunluk olduğunu düşünmüş olmalı.

Origine gün doğru bir kaç gün diyebiliriz 🙂

Steam Nedir?

Bilgisayar oyunları satın alınabilen ve oynana bilen çok büyük bir oyun platformudur. Her an aktif olan Beş milyondan fazla online oyuncu bulunan Steam’ı tercih edenlerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

PlayStation Network (PSN) ve XBOX Live Gold gibi üyeliklerle konsol oyuncuları, orijinal olan oyunlar kiralayıp oynama isteğinde iken kişisel bilgisayar oyuncuları korsan oyun kullanımına daha da yatkın olabiliyorlar. Kişisel bilgisayar oyunları önceden sadece mağazalarda ve kutulu olarak satılan oyunlar olduklarından fiziksel materyallerin geniş coğrafyalara yayılması zaman alabiliyordu. Bu alandaki ihtiyacı gözlemleyen Valve Corporation (Half Life oyununu yapan şirket) sıra dışı yepyeni bir dijital oyun ortamı gerçekleştirdi.

Steam; Valve Corporation firmasının dizayn ettiği, içerisinde dijital hak yönetimi, dijital dağıtım olan aynı anda bir çok oyuncu bulunabilen bir iletişim platformudur. Steam’i PC platformu için oyunları inceleyebileceğiniz, satın alabileceğiniz, MultiPlayer ve Co-Op oyunlar için bir altyapı sunan en büyük oyun sağlayıcısı olarak da tanımlayabiliriz.

Bir çok oyun, eklenti paketleri ve oyunlarla alakalı program satışları Steam tarafından yapılmakta ve bilgisayara doğrudan çevrim içi olarak indirilebilmektedir. Ayrıca Steam, system tray ve görev çubuğundaki konumuyla benzerlerinden ayrılmaktadır. Çoğu oyun şirketi korsan oyun satışını en aza indirmek ve daha çok oyuncu kazanmak için oyunlarını bu platform üzerinden satışa çıkarmakta, tanıtım videolarını ve satış sipariş hizmetlerini de yine buradan sunmaktadır. Devasa oyun stüdyolarının dijital dağıtım kanallarını aktif bir şekilde kullanabilmesi ancak 2003 yılı sonrası Steam’in hizmete başlamasıyla mümkün olmuştur.

Steam’in resmi web sitesine http://store.steampowered.com adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz