Ana Sayfa Haberler Artık Uzaklara Gerçek Öpücük Gönderilebilecek

Artık Uzaklara Gerçek Öpücük Gönderilebilecek

2620
5
Artik-uzaklara-gercek-opucuk-gonderilecek
Artik-uzaklara-gercek-opucuk-gonderilecek

Teknoloji geliştikçe pek çok şeyin gerçekleştiğini görüyoruz. Artık tensel yakınlaşmalar da sanal ortamda simüle edilmeye çalışılıyor. Öpücük bunlardan birisi.

Yıllardır sevdiğimiz kişilere öpücük yollamak için resim, video veya çeşitli emojilerden yararlanıyoruz. Bir doktora öğrencisi ise gerçek insan öpücüğünü taklit edebilecek bir aksesuar üzerinde çalışıyor.

Dudak Simülasyonu

Kissenger adı verilen proje bir doktora tezi. Emma Yann Zhang, bir robot konferansında tanıttığı projesi ile kablosuz olarak karşı tarafa gerçek öpücükler göndermenizi amaçlıyor. Telefona tutturulan aksesuar, alt kısmında bir silikon dudak barındırıyor. Özel sensörlerle donatılmış bu silikon, kullanıcının öpücüğünü analiz ederek haritasını çıkarıyor. Daha sonra da karşı tarafa gönderiyor. Böylece karşı taraftaki silikonda gerçek bir öpücük taklit edilmiş oluyor. Diğer kullanıcı bu simülasyonu kendisine uygulayabiliyor.

Zhang aksesuarın halen geliştirme aşamasında olduğunu belirtiyor. Önümüzdeki dönemde deneklerin  gönderilen öpücüğün bir insana mı yoksa bir robota mı ait olduğunu anlamaları için çalışmalar yapılacak. Zhang, Londra Şehir Üniversitesi’nde çalışmalarını devam ettiriyor.

Son dönemde ortaya atılan insan ve robot arasındaki duygusal ilişkilerin mümkün olup olmayacağı tartışmaları sıcaklığını korurken, Zhang’ın icadı konuya yeni bir bakış açısı getiriyor. Bununla birlikte Zhang, projesinin insan ve robotlar arasındaki duygusal ilişkilerin etik olarak kabul edilip edilmeyeceğine yönelik bir çalışma olmadığı konusunda ısrarcı.

5 YORUMLAR

  1. Japonya, Çin gibi ülkelerde popülerliğe kavuşacak, bizim gibi kanı sıcak milletlerde ise kısa zamanlı bir trend halinde zamanla yok olacak bir uygulamaya benziyor. İlk çıktığında Gangnam Style tarzı bir popülerliğe kavuşmasını beklemiyor değilim.

  2. Bana göre böyle bir şey olursa da kesinlikle gerçeğine yakınlaşamaz. Ama gerçekten öpüyormuş gibi bir his az da olsa oluşturulabilir belki. Ve daha uzun yıllar üzerinde çalışılması gerekilen bir projeye benziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz