Ana Sayfa Web Günlüğü SSL Sertifikası Nedir? Ne işeYarar? NasılKurulur?

SSL Sertifikası Nedir? Ne işeYarar? NasılKurulur?

1540
0
ssl Nedir? Nasıl Kurulur?

SSL Sertifikası Nedir? Ne işeYarar? Nasıl Kurulur?

SSL Sertifikası Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kurulur? SSL Sertifikası Alacağım. Hangisini Tercih Etmeliyim? Ssl sertifikası ne işe yarar?Ssl sertifikası nasıl alınır? Ssl Sertifikalarının aralarında ne fark var?

Bu soruları çoğaltabiliriz. Bu makalemizde bu soruların cevabını bulmaya çalışacağız.Yeni  E-Ticaret Sitesi kurmaya çalışanların ilk aklına gelen sorular bu sorulardır.İlk olarak Ssl yani Secure Sockets Layer ne demektir onu açıklayalım.Ssl web sitesi sunucusu ile kullanıcı arasındaki veri akışını şifrelemeye yarar.Yani araya sızma olsa bile veri şifrelidir. Dolayısıyla e-ticaret siteleri, web tabanlı e-posta ve diğer güvenli iletişim ihtiyacı gerektiren bütün işlemlerde ssl gereklidir.

Peki e-ticaret sitesi kurmaya karar verdik. Dolayısıyla bankacılık,kredi kartı ödemeleri işlemleri de bizim ilgi alanımıza girecek. Bu durumda güvenlik bizim için ön planda olmalı. Kişisel olarak bankacılık işlemleri yaptığımızda ilk dikkat ettiğimiz banka sitesinin http mi https mi olduğudur. Eğer https ise bizim için problem yoktur çünkü site güvenlidir. İşte oradaki s harfi security kısmını temsil etmektedir. Yani https sitenin ssl li olduğunu gösterir. Bu yüzden bizde e-ticaret sitemiz için ssl başvurusu yapmak zorundayız.

Ssl fiyatları

Bu başvuruyu hosting firmalarından nasıl hosting alıyorsak yine hosting firmalarından ssl satın alarak yapabiliyoruz. Yanlız ince bir nokta var burada. Yıllık 40 tl ye de ssl satın alınabilirken yıllık ücretleri 6000 leri bulan ssl fiyatları da bulunmaktadır. Buradaki fark nereden kaynaklanmaktadır. Biz hangisini almamız lazım.

Bu sizin yapacağınız sitenin ölçeğiyle alakalı bir durumdur. Eğer başlangıç seviyesinde bir e-ticaret sitesi ise en ucuz paketten başlayabilirsiniz.

Paketler aralarında temel bazı farklar bulunmaktadır. Mesala bazı ssl paketlerin mobil uyumu yoktur, yani mobil sitelerden alışveriş yapamazsınız. Yine bazı ssl paketlerin çift domain desteği yoktur. Yani siz sitenize http://www.dersodevi.com olarak girebilirsiniz fakat dersodevi.com olarak sertifikalı giremezsiniz. Bunun için bir sertifika ücreti daha ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yinebazı ssl paketlerinde subdomain desteği yoktur. Yani test.dersodevi.com adresine sertifika yükleyemezsiniz.

Bir sonraki makalemizde bütün paketleri detaylı olarak inceleyeceğiz. Ssl konusunun anlaşıldığını düşünüyoruz. Bir de eğer ücret karşılığı e-ticaret sitesi yapmak istiyorsanız ve fiyat teklifi veriyorsanız teklife bu fiyatları dahil etmeyi unutmayın. Sonra zor durumda kalabilirsiniz. Yaşanmış tecrübedir 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz