Ana Sayfa Editörden overclock nedir ? Neden donanımlar overclocklu gelmezler ? Overlokçuuuu geldiiii!

overclock nedir ? Neden donanımlar overclocklu gelmezler ? Overlokçuuuu geldiiii!

2683
0

overclock nedir ? (overlokçu mu?)

İşlemciler saat darbeleri ile çalışmaktadır. Her saat darbesinde işlem yaparlar. (Clock Pulse) Overclock türkçeleştirince daha fazla saat darbesi manasına gelebilir (Aşırı Yükleme, Hız aşırtma). Örneğin 5Ghz işlemciniz her saat darbesinde tam 5 milyar işlem yapabilir. overclock ise genel manada işlem sayısını arttırmaya yönelik çalışır.

saat darbesi

Overclock, İşlemcinizin (CPU) saat(Clock) hızını (frekansını) yükseltmeye, yani saat darbe sayısında yapacağı işlem sayısını arttırmaya ve yapacağı işlemleri daha hızlı bitirmeyi sağlar. Yüksek hız gerektiren grafik ve video işlemleri ve oyunlarda performans sağlar. Günümüzde sadece işlemciler değil, ekran kartları ve ramler de overclock edilebilmektedir. Aslen varsayılan donanım ayarlarınızı zorlayarak daha çok çalıştırmaya biz overclock diyebiliriz.

işlemci overclock - aşırı yükleme

 

Peki cpu daha fazla çalışabiliyor ama üreticiler neden bu şekilde sunmuyorlar da bize overclock yapabilirsiniz isterseniz diye açık kapı bırakıyorlar ? Nedeni basit işlemcinin varsayılan değerleri zorlanınca işlemci yanabilir. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz; Her saat vuruşunda bir demiri başka bir demire vuralım. Haliyle demir ısınır. Bu vuruşları her saatte önce 1000e sonra 5000 e çıkaralım. Demirin ısınması kat ve kat artar. İşlemciler de bu şekilde çalışır. Her saat vuruşunda yapılan işlemler CPU yu bir hayli ısıtır ve CPU dayanabileceği ısı değerlerini aşar ise CPUnuz overclock yüzünden yanabilir. Çözüm nedir ? Çözüm overclock yapacak iseniz iyi bir soğutma sağlamalısınız!

demir dövme - işlemci çalışmasına örnek

Genel bir kural olarak söyleyelim CPU ve grafik işlemciniz (GPU) sıcaklık olarak 80 santigrat dereceyi aşmamalı. İyi bir soğutma sağlayarak işlemcinizi %10 civarında overclock edebilirsiniz. (2 Ghz işlemciyi 2.2Ghz çalıştırabilirsiniz.) İşlemci el kitabını okuyup toleransları öğrenebilirsiniz. Toms hardware guide gibi sitelerden bununla ilgili videoları ve dünya rekor denemelerini görebilirsiniz. Videolarından birini yazının sonuna ekledik.

Overclock işlemi her donanım için şekli farklı olmakla birlikte BIOS üzerinden yapılabilir. Resimde göründüğü gibi çarpan sayısı değiştirilerek işlemci daha hızlı çalıştırılmaya çalışılacaktır.

overclok işleminin bios üzerinden yapılması

toms hardware tarafından yapılan overclock işlemini izlemenizi tavsiye ederiz. (nitro gliserinli soğutma İle)

 

Son not : Mevcut sisteminizde bir sıkıntı yoksa macera aramaya gerek olmadığını düşünüyorum. Yinede denemek isterseniz siz bilirsiniz. İşlemcinizi iyi soğutmayı unutmayın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz