Ana Sayfa Haberler Sokak Hayvanlarını Soğuk Değil, Soğukta Aç Kalmaları Öldürür!

Sokak Hayvanlarını Soğuk Değil, Soğukta Aç Kalmaları Öldürür!

7148
0
Donan Kuş
Donan Kuş

Yarıyıl tatilini fırsat bilerek akraba ziyareti yapayım diyerek Isparta’daki yakınlarımı ziyarete gelmiştim. Dışarı çıktım. Hava çok soğuktu. Hava sıcaklığı -4 santigrat dereceyi gösteriyordu. Yolda yürürken yerde hareketsiz duran bir kuş gördüm. Kuşa yakından baktığımda canlı gibi durmasına rağmen hiç kımıldamıyordu. Kımıldatmaya çalıştım. Ama benim sarsmamın dışında kendiliğinden en ufak bir hareket etmiyordu. Hatta gözleri açık bir şekilde bakıyordu ama gözleri bile hareket etmiyordu. Acaba soğuktan mı donmuştu? Acaba ısıtsam kendine gelirmiydi? Bu soru aklıma gelir gelmez güvercin kuşuna iyice yaklaşarak sıcak nefesimle üflemeye başladım. Belki nefesim yavaş yavaş ısıtır ve kuşu kendine getirirdi. Ben yere eğilerek nefesimle kuşu ısıtmaya çalışırken otobüs durağında bekleyen bir amca bana doğru bakarak ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Sıcak nefesimle kuşa üflerken bir yandan da sıcacık evimizde geceyi geçirdiğimizde kim bilir kimler, kimsesiz insanlar ve sahipsiz hayvanlar soğuklarda geceleri çok üşüyorlar belki de donarak ölüyorlar diye üzülmeye başladım. İnsan sıkıntıda olmayınca sıkıntıda olanları düşünemiyormuş, anlayamıyormuş diye geçirdim içimden. Kuş için artık çok geç kaldığımı anladım. Üzüntüm biraz daha arttı. Peki bundan sonra ne yapabilirim diye düşündüm. Tabi ki sokak hayvanları ‘nı (sahipsiz hayvanları) her zaman gözetmemiz lazım ama en azından soğuk havalarda biraz daha fazla duyarlı olmalı ve daha çok ilgi göstermeliyiz. Onların yiyebileceği türden yiyecekler ve de su bırakmalıyız.

Soğuk Havada Sokak Hayvanları İçin Yapılabilecekler

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, birçok şehirde özellikle de gece saatlerinde hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğünü, bu nedenle sokak hayvanlarının soğuktan çok, yiyecek bir şey bulamadıkları için açlığa bağlı donarak öldüklerini söyledi.

Sokakta yaşayan kedi, köpek ve kuşların kışın yiyecek bulmakta zorlandığını belirten Oda Başkanı Nihat Köse, imkanı olanların yemek artıklarını evinin önüne bırakarak hayvanları beslemesi gerektiğini belirtti. Aç kalan hayvanların enerjilerinin kısa sürede bittiğini kaydeden Köse, “Hayvanlar, beslenemezlerse soğuktan kendilerini koruyamazlar ve ölümler olabilir. Yavru köpek ve kediler ölebilir. Hasta olurlar, solunum yollarında bozukluk olabilir. Enerjisi yüksek besinlerle beslenmeleri lazım. Sokak hayvanları doğanın döngüsü için önemli bir yer tutar. Sokak hayvanlarını herkes imkanları doğrultusunda mutlaka beslemelidir” dedi.

Sokakta yaşayan hayvanlar için ‘papara’ yapabilirsiniz

Sokaktaki kedi ve köpekler için papara yapabilirsiniz, bu evdeki kuru ekmekleri değerlendirmek için de iyi bir yöntem olabilir. Papara için: Ekmek, makarna, bulgur, mercimek, ciğer kullanabilirsiniz etli yemek suyu yoksa sebze yemeği suyu dökebilirsiniz. En önemlisi, papara tam soğumadan içine zeytinyağı damlatın. Bu, paparanın donmasını önler.

Kuşlar için ekmek bırakabilirsiniz

Kar yağdığında toprak karla kaplandığında, yiyecek bulup yiyemezler. Kuşlar için ağaçların dallarına ekmek asabilirsiniz.

Hem kedi-köpekler hem de kuşlar için kaplar içinde su bırakıp, suların içine de zeytinyağı damlatabilirsiniz. Zeytinyağı, suyun donmasını önler.

Böylelikle sokak hayvanları için bizlerde bir şeyler yapabiliriz. Unutmayalım, duyarsız kaldığımız konularda ortaya çıkan vebal hepimizin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz