Ana Sayfa Yaşam Anne / Çocuk Soğan İle Gelen Sağlık: Soğanın Faydaları

Soğan İle Gelen Sağlık: Soğanın Faydaları

5824
0
Soğanın Faydaları
Soğanın Faydaları
Kış geldi. Havaların soğumasıyla hastalıklar peşimizi bırakmıyor. Özellikle çocuklar hasta olunca bir gül misali sararıp soluveriyorlar. Peki bu Soğan ne işe yarıyor? Doğal antibiyotik desem abartmış olmam herhalde… Evet hepimiz biliyoruz ki Soğan kötü kokusuyla pek te sevilmeyen bir besindir. Fakat kokusuna rağmen o kadar sağlığa faydalı bir gıdadır ki  Soğan  neredeyse bütün ilaçlarla yarışabilecek bir şifa kaynağıdır.
Soğan ile neler  yapabiliriz? Bu Soğan nerede ne işe yarar?
(Not: Aşağıdakilerin çoğu tarafımızca denenmiş ve sonuç alınmış uygulamalardır 🙂 )

Soğanın Faydaları

1-Öksürüğü Keser:

İlaçların yetersiz kaldığı ve artık kronikleşen öksürüklerde 1 soğan suyunu hastanın göğsüne sürün ve sıcak bir havluyla üzerini kapatın. Öksürüğünüz anında kesilecektir.

2-Ateşiniz Varsa:

Özellikle de küçük çocuklarda  düşmeyen ateşte, öksürükte soğan dilimini hastanın ayağının altına yerleştirin. 10 dakika içerisinde hastanın ateşinin düştüğünü göreceksiniz.

3-Nezle İçin Harika bir ilaç:

İster fırında közleyin, ister az tereyağıyla tavada biraz pul biber, tuz ilavesiyle öldürüp afiyetle yeyin.

4-Kulak Ağrısı:

Kulak ağrısı ve iltihap durumlarında bir dilim soğanı kulak deliğine yerleştirin ve üzerine yatın antibiyotik etkisi ile hem uyuşturacak hemde iltihabı sıvılaştırıp akıtacaktır. (iltihabı topladığı için bir miktar ağrınız artabilir.)

5-Yaralanmalarda:

Yaralanmalarda ve kanamalı kesiklerde soğanın zarını soyup yaranın üzerine yerleştirin. Mucizeye şahit olacaksınız.

6-Ameliyat lekelerinde:

Özellikle de sezeryandan sonra kadınlar ameliyat izlerinin kalacağından çok korkar. Bu izlerin daha hızlı giderilmesi için soğan ile ovmak etkiyi hızlandıracaktır.

7- Soğuk algınlığı grip öksürük gibi durumlarda:

Soğanı halka halka kesip üzerine bir kaşık bal ilavesiyle soğanın sulanmasını sağlayalım. Günde 3 defa bir yemek kaşığı içelim. Bal yoksa toz şekerle de bu işlemi yapabiliriz. Bu karışımı hastalıklardan korunmak için de tüketebiliriz.

8-Özellikle de güneş yanığı ve sıcak su yanığında:

Soğan dilimlerini yanığın üzerine yerleştirin. Hem acıyı dindirecek hem de yanık üzerinde su toplanmasını engelleyecektir. Soğanı aldıktan sonra yumurta akı ile 15 dakika daha beklerseniz hiç bir iz kalmayacaktır.

9-Arı ve Sinek ısırıklarında:

Soğan dilimini ısırılan bölge üzerinde koyarsanız sihirli etkisini göreceksiniz. Yaranız hızla iyileşecektir.

10- Öksürük krizlerinde:

Soğanın ortasını koyup içine bal dolduralım ve soğanı bir bardağın üstüne oturtalım. Bardağa akan suyu öksürük olduğumuzda öksürük şurubu yerine içelim.
Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz