Ana Sayfa Yaşam Antep – Urfa 2 günlük Kısa Seyahat Planı

Antep – Urfa 2 günlük Kısa Seyahat Planı

1028
0

Öncelikle araba ile gitmek en güzeli. Fakat uzak diyarlardan buraya gelecekseniz tercihinizi araba kiralamadan yana kullanınız. Arkadaş grubumuz ile aşağıdaki gibi kısa bir plan dahilinde Gaziantep ve Şanlıurfayı gezdik. Gezimizden de oldukça keyif aldık. Fiyatları Mart 2021 e göre yazdığım için planınızı/bütçenizi buna göre hazırlayabilirsiniz.

Genel Özet : İstanbul-Antep-Halfeti-Birecik-Urfa-Halfeti-Antep

İstanbul – Antep Uçak Saatleri ve Ücreti : Kalkış 07.25 Varış 09.50 / 320 TL

Araç Kiralama : Avis Günlük 160 TL (Enterprise, Budget da kullanılabilir.) Araç Peugeot 301 Dizel Manuel 90.000Km. 30 Kuruş yaktı.

Kahvaltı Orkide Cafe Pasta Salonu : 65TL (Kişibaşı) Kahvaltı çok doyurucu. Yöresel lezzetler, zeytin çeşitleri, peynir tabağı, börek, reçeller, peynirler ve ciğer geliyor. (Önünde veya bulunduğu binanın arka tarafında park yeri var.)

Koçak Baklava : Merkezine gidip yolda atıştırmalık karışık tatlı aldık. 2 ondan 3 şundan 4 bundan vs. deyip karışık alabiliyorsunuz.

Antep Kalesi, Bakırcılar Çarşısı, Tahmis Kahvesi : Aracı kale yakınında otoparka bıraktık.(20TL) Kale giriş öğretmen ve öğrenci ücretsiz. Temassız kredi kartı ile ödeme yapılabiliyor. Bakırcılar çarşısı kalabalık ama güzel bir mekan. Tahmis kahvesinde menengiç ve dibek denenebilir. (6TL Kahve) Bu mekanların hepsi yürünebilir yerlerde.

Halfeti: Yemek, gezi ve kahve faslı sonrası direkt olarak Halfeti. Otopark 5 TL. Halfeti’de tekne turu olmazsa olmaz. Rum Kalesi, Kral Kızı Mağarası, Sular altında kalan köylerden birisini de görmek için gerekli. Kişi başı 25 TL. Fırat kenarında çay kahve içebilir yemek yiyebilirsiniz. Cami, Lavabo mevcut. Eskiden tarımdan geçinen köylüler artık teknecilikten para kazanıyor. İlginç ve güzel bir yer.

Birecik: Fırat kenarında küçük bir ilçe. Gidilip yemek yenecek en güzel yer Cevdet Usta. (antep ve urfa merkez dahil) Kişi başı 40TL (içecek, salata ve kebap(Tavsiye : Kuzu Kuşbaşı ve Haşhaş Kebabı) )

Urfa: ALA Hotelde konaklama. 2 kişilik odalar 320 TL. Kahvaltı dahil ve doyurucu güzel bir kahvaltı veriyorlar. (sucuklu yumurta ve menemen beklemeyin. yerel lezzet ağırlıklı) Kendi otoparkları dolunca aynı parseldeki başka bir paralı otoparka yönlendiriyorlar. Çıkış yaparken aldığınız fişi göstererek para ödemeden yolunuza devam ediyorsunuz. Balıklı göle de çok yakın.

Pazar Sabah: Otel kahvaltı, Balıklı göl etrafınını gündüz gözü ile turlama, Cami ve makamların ziyaretleri, Hz. İbrahim a.s. ateşe atıldığı yer, Ayn-ı Zeliha gölü vb. Hz. Eyyüb a.s. kaldığı mağaraya gidiş.

Urfa Gümrük Handa kahve molası, çarşıdan alışveriş. Siirt fıstığının alınması. (En dolusu)

Halfetiye tekrar gidiş.(güzel yer) asma köprüden geçilmesi, Müslüm baba duvarında foto çekimi ve Cevdet Ustaya doğru (Birecik) yola çıkış

Birecik Cevdet Usta Pazar Günleri kapalı olduğunu öğrenme ve Antepe doğru yola çıkılması. Yolda Küşlemeci Halil Usta’da karar kılınması ve Halil Ustaya gidilmesi. Pazar Günleri Küşlemeci Halil Usta’nın da kapalı olduğunu öğrenme ve Küşlemeci Mehmet Ustaya gidilmesi :). Bu arada Küşlemeci Mehmet Usta’da lezzetler Cevdet Ustanın yanına bile yaklaşamaz. Metanet, 27 Ocakbaşı veya bulabildiğiniz başka bir yere gitmeniz daha iyi olur.

Tatlı Faslı : Katmerci Zekeriya Ustada katmer yemenizi tavsiye ederim. 1 porsiyon 2 kişi doyurabilir. ( 40 TL )

Çay, Kave faslı. Koçaktan hediyelik tatlı alımı ve Havalimanında araç teslimi

Antep – İstanbul Havalimanı Uçak Saatleri ve Ücreti : Kalkış 22.25 Varış 00.10 Ücret: 270 TL

Araba ile gelip park ettiğimiz için İstanbul Kapalı Otopark ücreti : 67 TL

Başka neler yapılabilirdi ? diye soracak olursanız daha önce bu bölgeyi ziyaret ettiğimiz için biz kısa tutmaya çalıştık.

Harran(Mutlaka ama mutlaka gidilmeli), Göbekli Tepe, Antep Hayvanat Bahçesi, Urfa Kalesi(Tadilatta), Zeugma Müzesi

Bu arada Pazar günü halfetiye tekrar gitmeyip ve daha erken güne başlayıp Mardine de gidilebilir.

Faydalı olması dileklerimizle…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz