Ana Sayfa Editörden Teknolojinin Getirdiği Hastalıklar

Teknolojinin Getirdiği Hastalıklar

1332
0

Bizi, çocuklarımızı, torunlarımızı etkileyen/etkileyecek olan, nefes darlığından baş dönmesine kadar bir çok hastalık bizleri bekliyor.

Sosyal Medya Depresyonu

Sosyal medya platformlarına(instagram,facebook,twitter vb.) sık giren insanlarda görülebilecek bir durumdur. Görülen paylaşımların duygusal açıdan hayal kırıklığı oluşturması ve buna bağlı olarak yoğun mutsuzluk halidir. Hayaller Paris Yaşam Somali buna uygun yeni çağ atasözü olarak yazılabilir.

Siberhondrik

Vücutta vb. görülen herhangi bir hastalığın neden ve sonuçlarını, ilgili videoları ve resimleri internet üzerinden araştılmasının yapılması, tedavi yollarının doktor yerine internet üzerinden aranması ve bu sonuçlara dayanarak tedavi uygulanmaya çalışılması durumudur.

Nomofobi

Mobil iletişim aygıtlarından uzak kalındığında ortaya çıkan panik ve korku durumudur. Birilerinden haber alınamaması, gündemden uzak kalınması, sizin fotoğraf vb. paylaşımlarınıza  gelen beğeni veya yorumları görememenin verdiği rahatsızlığa verilen isimdir.

Ego Sörfü (Online Narsizm)

İnternette kendi isminizi aratmanız, sizinle ilgili olan gelişmeleri bilme istediğidir.

Google Takibi

Google üzerinde sevilen kişi, eş dost akraba vb. araştırılmasıdır.

İnternet Siniri

Mobil iletişim aygıtlarının çok sık değiştirilme nedenlerinden biridir. Cihazlarda performansın düşmesi sonucu ortaya çıkan stres durumudur. Pubg kaldırmayan cep telefonun acilen değiştirilme isteği vb.

Photolurking

İnsanların sosyal ağlarda takılı kalmasını ifade eder. Önce bir yarım saat twitter üzerinde gezer, oradan instagrama geçer, oradan facebook derken tekrar twitter’a geri döner. Önüne geçmenin en güzel yolu (tabi kalıcı değil) sosyal medyadan çıkış yaparken oturumu kapatmaktır. Böylece tekrar girilmek istendiğinde şifre soracak ve tembellikten dolayı belki tekrar giriş yapılmayacaktır. Tabi cep telefonlarında imkansız bunu yapmak.

Medial Epikondilit

Uzun süreli bilgisayar başında oturulması sonucu tendonlarda görülen reaksiyon ve ödem oluşması ve buna bağlı olarak ağrı meydana gelmesidir.

Baş/Göz/Bel/Bacak Ağrısı

Uzun süreli bilgisayar başında oturulması sonucu boyunda, gözde ve bacaklarda, eklemlerde ağrı meydana gelmesi durumudur. Bilgisayar başında dik ve bilgisayar monitörü- Göz hizası, masa başından arada kalkarak egzersiz yapmak kısmen de olsa bu ağrılara çözüm getirebilir.

Cep Telefonu Kanser Yapar mı ?

Bu soru ile ilgili bir kaç yazı ve çalışma mevcut. (Kaynak)

“Even though we don’t have a clear indication of cancer risk, it’s a scientific fact that cellphones emit radiation in a 3-4 ft radius,” says Dr Dudhat. For that reason alone, it’s wise not to sleep with your cellphone next to your head on the bed. Best to keep it on a table away from the bed.

Dr Dudhat, “Çok açık bir kanser riski belirtisi olmamasına rağmen, cep telefonlarının 3-4 metre yarıçapında radyasyon yaydığı bilimsel bir gerçektir”  Sadece bu nedenle, yatakta başınızın yanında cep telefonunuzla yatmamanız akıllıca olur. En iyisi yattığınız yerden uzakta bir yerde tutmaktır(Masa, komidin vb.).


Mobil Cihazlara bağlı olarak Hastalıkların Artış oranı
Sırası ile:Beyin Tümörü, Erkeklerde Kısırlık, Kalp Hastalıkları, Gebelikte Etkiler, Kulak Duyma Problemleri, Alzhemir Hastalığı, Parkinson Hastalığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz