Ana Sayfa İncelemeler SSD Harddiskle Bilgisayarınızı Hızlandırın

SSD Harddiskle Bilgisayarınızı Hızlandırın

2329
0
SSD Harddiskle Bilgisayarınızı Hızlandırın
SSD Harddiskle Bilgisayarınızı Hızlandırın

SSD harddisk le bilgisayarınızı hızlandırın. Nasıl mı? Sıradan harddisklerin içerisinde veri saklamak için diskler bulunur. Bu disklerden veri okunmak ya da veri yazılmak istendiğinde diskler bir motor yardımıyla döner, okur yazar kafa yine başka bir motor yardımıyla okunacak olan disk bölgesine gider ve okuma yazma işlemini gerçekleştirir. Fakat görüldüğü gibi işin içine mekanik olaylar (motor dönmesi, disk dönmesi, okur yazar kafa hareketi) girmektedir. Böyle olunca mekanik işlemler elektronik işlemlere göre çok fazla yavaş kalır. Bir bilgisayarda diskten veri okuma ve diske veri yazma işlemlerinin çokça yapıldığını düşünecek olursak aslında sistemin çoğu vakti hep bu mekanik işlemleri beklemekle geçer. Bu da performansı oldukça düşürür. Bu mekanik işlemleri ortadan kaldırarak sistem performansını 10 kata kadar artırmak amacıyla SSD (Solid State Disk) Harddiskler geliştirilmiştir.

SSD Harddisk nedir?

Solid State Disk (Katı durum diski) ifadesinin bir kısaltması olan SSD aynı flash bellek mantığıyla çalışır. Veri okuma ve veri yazma işlemleri tamamen elektronik devrelerle yapılır. İçerisinde herhangi bir disk, motor, okur yazar kafa yoktur. Aynı flash bellekler gibi içerisinde chipler vardır ve benzer çalışma prensibine sahiptir. Sıradan bir harddiske göre daha güvenilir ve daha dayanıklıdır. Daha sessiz çalışması da sunmuş olduğu ekstra bir avantajdır. Fakat yeni bir teknoloji olduğundan biraz pahalıdır. 120 GB SSD harddisk 200 TL civarında satışa sunulmaktadır.

SSD Harddiskle Bilgisayarınızı Hızlandırın

Bilgisayara SSD harddisk montajı oldukça kolaydır. SSD harddiskin dış kutusu harddisklerle aynı olduğundan daha önceden bir harddisk montajı yaptıysanız,  SSD montajını da kolaylıkla yapabilirsiniz. SSD sürücüler bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını, uygulamalarınızın daha hızlı yüklenmesini, dosya kopyalama ve taşıma işlemlerinin daha da hızlı yapılmasını sağlar. Piyasada genelde Laptop harddiski boyutu olan 2,5” boyutunda satılmaktadır. Her cihaz gibi SSD’lerin de bir ömrü vardır. Genelde 1 milyon saat MTBF olarak belirtilen kullanma ömrü, toplamda 1 milyon saat boyunca veri okuma yazma yapıldığında SSD’nin artık kullanılamayabileceğini ifade eder. Günümüzde piyasada bulunan SSD’ler genellikle 550 MB/s okuma, 500 MB/s yazma hızına sahiptir.

SSD harddisklerle ilgili daha detaylı bilgiye http://www.kingston.com/tr/ssd adresinden ulaşılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz