Ana Sayfa Editörden Güvenli e-posta gönderimi, ama nasıl? Protonmail

Güvenli e-posta gönderimi, ama nasıl? Protonmail

239
0

Kişisel verilerin korunması konusunda e-postalar çok önemlidir. Zeit gazetesi muhabiri Holger Stark’a göre tam da bu nedenle de Edward Snowden gibilerin itinayla e-posta göndermekten kaçınması gerekiyor. Bunun yerine, güvenli mesajlaşma uygulamaları kullanılmalı. Fakat çoğu “normal“ insan, e-posta kullanmayı bırakmak istemiyor. Günümüzde, çoğu zaman e-posta istemcisi ve sağlayıcı sunucusu arasında bir şifreleme gerçekleştiriliyor (SSL). Ardından yapılan işlemlerde ise kullanıcının herhangi bir kontrolü yok. PGP veya S/MIME ile yeterli şifreleme metotlarından yararlanılabiliyor fakat çok az kişi bunları kullanmakta.

Thunderbird Mail Yazılımı, sürüm 78.2.1’den itibaren eklenti gerektirmeden OpenPGP’yi desteklemeye başladı. Bununla ilgili yeni seçenekleri “Extras“ menüsünde veya “Account settings>End-to-end encryption“ yolunu izleyerek bulabilirsiniz.

Webmail kullanıcıları Mailvenlope eklentisini kullanarak e-postalarını doğrudan tarayıcı üzerinde şifreleyebilir ve gelen postaların şifresini çözebilirler. Alternatif olarak da ProtonMail benzeri hizmetlerden yararlanılabilir. İsviçre merkezli şirket, sağlayıcının kullanıcı verilerine erişemeyeceği bir e-posta şifreleme fonksiyonu sunuyor. ProtonMail anonim açılan hesaplar için varsayılan olarak herhangi bir IP protokolü oluşturmuyor. Kullanıcılar eğer isterlerse doğrudan isim@protonmail.com şablonuna uygun şekilde ücretsiz bir e-posta kutusuna ve 500 MByte depolama alanına sahip olabiliyorlar.

Not : protonmail önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz