Ana Sayfa Programlar Disk Birleştirici Nedir?Disk Birleştirici Nasıl Yapılır?

Disk Birleştirici Nedir?Disk Birleştirici Nasıl Yapılır?

3966
0
Disk Birleştirici nedir nasıl yapılır
Disk Birleştirici nedir nasıl yapılır

Disk Birleştirici Nedir?Disk Birleştirici Nasıl Yapılır?

Disk birleştirme veya diski en iyi duruma getirme, sabit diskiniz üzerindeki parçalanmış dosyaların yeniden belirli bir sıraya konulması işlemidir. Bu sayede bir dosyanın dağılmış parçaları belirli bir sıraya konularak, daha hızlı bir okuma işlemi gerçekleştirilir.. Genellikle bilgisayarınız ağırlaşmaya başladığında bu işleme ihtiyaç duyulur.

Peki o zaman sabit disk üzerindeki dosyalarımız neden parçalanıyor?

Bunun ilk sebeplerinden biri disk üzerindeki bazı dosyalarınızı veya programlarınızı  sildiğinizde yer yer boşluklar oluşacaktır.Yeni bir program eklemeye kalktığınızda veya dosya kopyaladığınızda  hard diskler yüksek hızda dönerken kayıt yapıldığı zaman buldukları ilk boş yere kayıt yapar ve bazen buldukları ilk yer kaydın yapılması için yeteri kadar büyük alana sahip olamayabilir,böyle bir durumda hard disk bir sonraki boş yeri arar ve kaydı oraya yazar.
Zamanla bu bilgiler çoğaldıkça dosyalar parçalanmaya başlar.40 MB lık bir programı  örnek verelim bunun 15 MB ı bir yerde,13MB ı başka yerde, geriye kalan yerleride bir başka yerde olabilir. bu programı çalıştırmak istediğimizde  harddisk dosyanın diğer parçaları çalıştırırken o parçaları arayacak ve böylece zaman kaybedecektir.
Buda bize zaman kaybı olarak geri dönecektir.Böylece zamanla windows u ilk kurduğumuz günlere göre programları açmamız yavaşlayacak  ve çok duyduğumuz “bilgisayarım çok yavaşladı” veya  “artık format zamanı geldi ” söylemlerini duymamıza sebep olacaktır.

Çözümü çok basit:

Bunu ya Windows umuzun kendi “disk birleştir” veya “sürücümü en iyi duruma getir veya birleştir” özelliği kullanılarak yapılır ya da internetten indirdiğimiz Defrag vb. programlar sayesinde gerçekleştirilir.

Disk Birleştirici
Disk Birleştirici

Windows üzerinde hangi disk üzerinde disk birleştici uygulanmak isteniyorsa sağ tıklanır.”Özellikler” seçilir. Karşımıza açılan kutudan Araçlar sekmesinin altındaki “Sürücüyü En İyi Duruma Getir ve Birleştir” bölümünde “En iyi Duruma getir” butonuna tıklanır.

 

 

 

Disk Birleştirici
Disk Birleştirici

Çözümle kısmı ile Diskin iyi duruma getirilmesine ve birleştirilmesine ihtiyaç varmı kontrol edilir. En İyi Duruma Getir kısmına tıklanarak ise diskin birleştirme işi gerçekleştirilmiş olur. Böylece birbiri ile ilgili dosyalar birleştirilerek ve boşluklar kaldırılarak bilgisayarımız hızlandırılmış olur. Bu işlem birkaç saat sürebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz