Ana Sayfa Haberler 1. Özel Ambulans

1. Özel Ambulans

300
0
Özel Ambulans, Özel Ambulans İstanbul, İstanbul Özel Ambulans
Özel Ambulans, Özel Ambulans İstanbul, İstanbul Özel Ambulans

Özel ambulans, özel bir şirket ya da özel bir sağlık kurumu tarafından işletilen ambulans türüdür. Acil sağlık hizmetleri için tasarlanmış ve özel olarak donatılmıştır. Acil durumlarda daha hızlı ve etkili bir şekilde hizmet verirler. Acil yardım müdahalesine ihtiyaç duymadan sağlık kuruluşuna ya da evine gidemeyecek hastanın transferini sağlar. Hasta evinden sağlık kuruluşuna taşınabilir, sağlık kuruluşundan evine taşınabilir veya sağlık kuruluşundan sağlık kuruluşuna taşınabilir. Hastanın taşınacağı mesafe şehir içi, şehirler arası ya da uluslararası olabilir. Gereksinime göre şehir içi, şehirler arası ve ya uluslararası hasta transferi gerçekleştirilir.

1.1. Türleri Nelerdir?

Hasta taşıma ambulansları, yoğun bakım ambulansları, yenidoğan ambulansları ve hatta helikopter ambulansları (hava ambulansları) özel ambulans türleri arasında bulunmaktadır. Bu tür ambulanslar, özel sağlık sigortaları veya özel müşterilere hizmet verirler, ancak bazen devlet ambulansları tarafından da kullanılabilirler.

1.2. Nasıl Çalışır?

Ambulanslar, acil sağlık hizmetleri için tasarlanmış ve donatılmıştır. Acil durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edebilmek için daha fazla ekipman ve tıbbi cihaz içerirler. Acil vakalarda hastalar evlerinden, şehir içi, şehir dışı ve ya yurt dışından getirilerek hastanelere veya diğer sağlık kuruluşlarına taşınabilirler. Genellikle özel sağlık sigortaları veya özel müşterilere hizmet verirler, ancak bazen devlet ambulansları tarafından da kullanılabilirler.

Acil sağlık hizmetleri için tasarlanmış ve donatılmıştır. Bu nedenle, Özel Ambulans kullanımı, acil durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edebilmek için en uygun seçenektir. Özel ambulanslar, hastaların evlerinden veya yurt dışından getirilerek hastanelere veya diğer sağlık kuruluşlarına taşınabilmesini sağlar. Asil Team Ambulans, özel ambulans hizmeti sağlayan kuruluşlardandır.

1.3. Ambulans İçinde Yapılan İşlemler

Acil durumlarda hızlı ve etkin bir şekilde hastaların taşınması için tasarlanmış araçlar olan ambulanslarda genellikle aşağıdaki işlemler yapılır:

  1. Hasta değerlendirme: Ambulans sağlık ekibi, hastanın genel sağlık durumunu değerlendirerek gerekli muayene ve sağlık testlerini yapar. Bu değerlendirme işlemlerinin arasında hastanın nefes alışı, nabız atışı sayısı, büyük ve küçük tansiyonu, oksijen seviyesi gibi vücut vital (hayati) bulgularının ölçülmesi (tespit edilmesi) sayılabilir.
  2. Tedavi uygulama: Ambulans ekibi, hastanın içinde bulunduğu mevcut duruma göre ilk yardım ve ilaç uygulamalarını ivedilikle, hiç zaman kaybetmeden yerine getirir. Örnek vermek gerekirse, kalp krizi geçirme riski olan bir hastaya aspirin verebilirler veya asfiksi (nefes alamama) riski olan bir hastaya oksijen verilebilir. Bu aşamada acilen yapılan tedavi hastanın hayatını kurtarabilir. Bundan dolayı büyük önem arz eder.
  3. Hasta taşıma: Ambulans ekibi, hastayı ambulansa dikkatlice yerleştirip güvenli bir şekilde hastaneye götürür. Bu sırada hastanın durumunu sürekli izlerler ve yolda gereken her türlü müdahaleyi titizlikle yaparlar.
  4. İletişim: Ambulans ekibi, ambulansın içinde bulunan cep telefonu veya diğer iletişim araçlarıyla hastaneler, acil servisler vb. gibi sağlık kuruluşlarıyla gerekli iletişimi kurar. Bu sayede hastanın durumu hakkında bilgi verirler ve hastaneye varış esnasında ne tür bir müdahale gerekeceği konusunda bilgilendirme yaparlar.

Yukarıda bulunan sıralamada belirtilen işlemler, genellikle her ambulans seferinde yapılmakta olan rutin işlemlerdir. Ancak tabiki yaşanılan her vakanın özel koşullarına göre işlemlerin sırası ve içeriği değişebilir. Örnek vermek gerekirse, bir hastanın çok ağır bir durumda olması vakasında, ambulans ekibi hastanın yoğun bakım ünitesine nakledilmesi için gerekli tüm müdahaleleri yapabilir.

1.4. Özel Ambulans Fiyatları

Ambulans fiyatları çeşitli parametrelere göre değişiklik göstermektedir.

Hastanın bulunduğu yer (ev, sağlık kuruluşu) – nakledilmesi gereken yer (ev, sağlık kuruluşu) arasındaki mesafe fiyatı belirleyen en önemli etkenlerdendir. Çünkü mesafeye göre yakıt harcanacak, hasta nakledilme süresi de mesafeye bağlı olduğundan hasta nakledilme mesafesi fiyatı belirleyen en önemli parametrelerdendir.

Hastanın hangi ambulans aracıyla taşındığı da fiyatı önemli ölçüde etkiler. Bulunulan ya da transfer edilecek yerin (ev, hastane) coğrafi konumu, vakanın aciliyet durumu, hasta yakınlarının tercihi sonucunda hasta; kara ambulansı, hava ambulansı, deniz ambulansı gibi çeşitli ambulans araçlarıyla taşınabilir. Hasta karadan panelvan tipi kara ambulansı araçlarıyla taşınabilir. Havadan ambulans helikopter, ambulans uçak gibi hava ambulansı araçlarıyla taşınabilir. Denizden yat ambulans gibi deniz ambulansı araçlarıyla taşınabilir. Kullanılacak ambulans aracı da fiyatı önemli ölçüde etkiler. Çünkü uçak, helikopter gibi hava araçların masrafları panelvan tipi kara araçlarına göre daha da pahalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz