Ana Sayfa Editörden Bedava SSL Kurulumu Direct Admin Üzerine sslforfree & Directadmin

Bedava SSL Kurulumu Direct Admin Üzerine sslforfree & Directadmin

1375
0

Malumunuz olduğu üzere Google Chrome Web Taraycısı ile internet sitelerinde gezerken adres çubuğunda güvenli değil yazması çoğu kişiyi işkillendirmekte.

Bu nedenle RapidSSL, TrustSSL vb. paralı SSL sertifikası sağlayan firmaların yanı sıra bu işi bedavaya yapan firmalar da mevcut.

openssl, freessl, sslforfree, zerossl ve en bilindik olanı ve en genel kullanılanı olan Let’s Encrypt.

Plesk panel yeni sürümlerinde, Cpanel yeni sürümlerinde Let’s Encrypt bir kaç tıklama ile kurulabiliyor. Yoğun bir uğraş gerektirmiyor. Biz ise yazının konusu olan ve çok yaygın olmasada halen bazılarının kullandığı DirectAdmin panelinde nasıl SSL kurulumu yapılır kısaca anlatmaya çalışacağız.

öncelikle 1. adım olarak www.sslforfree.com adresine giriyoruz ve SSL kurulumu yapacağımız adresimizi örnek: www.internetalemi.net olarak yazıyoruz ve Create Free SSL Ceertificate butonuna basıyoruz.

2. Adımda Karşımıza gelen yeni pencere bize 3 seçenek sunuyor;(Alan adı sahibi olduğunuzu doğrulamak adına)

  • Automatic FTP Vertification : FTP bilgilerini sisteme girmeniz isteniyor. (Tavsiye Etmem)
  • Manual Vertification : Size 2 adet dosya veriyor ve bu dosyaları ilgili klasörlere yerleştirmenizi istiyor.
  • Manual Vertification(DNS) : Hosting ayarlarınızın DNS ayarlarında MX TEXT kayıtlarında güncelleme yapmanızı istiyor. (Tavsiye Etmem)

Biz bu adımda 2. seçenek olan  “manual vertification”u seçip işleme devam ediyoruz.

Bizlere sunduğu 2 adet dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.

sitemize FTP ile bağlanıyoruz. Public-Html vb. altında index dosyamızın olduğu ana klasöre geçiyoruz.

Önce .well-known klasörünü oluşturup içine giriyoruz ve acme-challenge isimli ikinci bir klasör daha oluşturup içine giriyoruz.

Download SSL Certificate butonunu tıklayıp bizim için oluşturduğu sertifika dosyası ve anahtarlarının oluşturulmasını bekliyoruz.

Farklı bir pencerede DirectAdmin üzerinden site yönetim panelimizi açıyoruz ve SSL Certificates linkini tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda “Paste a pre-generated certificate and key” seçeneğini tıklayıp SSLforFree sitesinin bizim için oluşturduğu 3 farklı kodu sırası ile bu ekrana alt alta yapıştırıp SAVE butonuna basıyoruz.

Site için SSL Certificate devre dışı bırakılmış olabilir. Yukarıda bulunan (Sertifika sayfasında) SSL is currently disabled for this domain. You can enabled it here. bölümündeki linke tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz.

Bundan sonra sitenizin anasayfasını https://www.internetalemi.net olarak açabiliecek ve “bağlantı güvenli” yazısını görebileceksiniz.

Faydalı olması dileklerimizle.

Önceki İçerikBüyük SQL Dosyalarını Parçalama
Sonraki İçerikVPN Programları Ne İşe Yarar?
Bilgisayar Mühendisidir. E-ticaret ve Web Tasarım ile ilgilenir. Mentalist, Sherlock, Blacklist, Game Of Thrones dizilerine bayılır. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz